2022.07.16
Szóval az van, hogy a fenti dátummal kezdem el az új évad elmesélését.
Teszem azt annak ellenére, hogy a szervezés valójában megkezdődött már 2021 novemberében, alig hazaérkeztünk Denis barátunk esküvőjéről.
És amint a cím sugallja, ezúttal kicsit módosítottunk a talán kissé rutinná vált programon.
Mert hogy szép-szép a tengerparton punnyadni, de élményben a hegyek-völgyek is rengeteget kínálnak.
Az eddigi évek során először egy futamban, majd pedig egy-egy rövid pihenővel, de lényegében egy trappban tudtuk le a bolgár tengerpartra utazást. Tettük ezt annak ellenére, hogy évek óta sóvárogva néztünk ki az ablakon a elsuhanó tájra. Mondhatnám, nekinyomtam orromat a szélvédő üdegének, mint kisgyerek a cukrászda kirakatának - de ez a kép kissé hülyén festene le engem autóvezetés közben.
Természetesen az útra koncentrálok, betartva a közlekedési szabályokat, különös kegyetlenséggel a sebességhatárokra.
A hegy-völgyes tájat, szurdokokkal, völgyekkel, haragoszöld mezőkkel és gyönyörű régi, magányosan álló templomokat csak hallomásból - és a szemem sarkából - ismertem...
Úgyhogy döntöttünk - taktikát változtatunk.
- Jövőre pedig menjünk úgy, hogy két éjszakát töltünk el Dimitrovgrádban. A köztes napon kirándulunk! - határoztuk el Teri részéről.
Az pedig kérdés sem volt, hogy bázisunk a 2017 óta bejáratott Hotel Happy lesz Dimitrovgrádban - a bolgár határtól 5 kilométerre.
Kellemeset a hasznossal
Bizony, két legyet ütünk így egy csapásra. Hiszen a járvány után a vendégmunkás- és turistaáradat megkettőzött erővel indult újra, úgyhogy a júliusi Balkán-áradatnak a fele sem volt tréfa.
Tervünk:
Szombaton a "hullám" előtt eljutni a szállásig, vasárnap "udvariasan" magunk elé engedni a német-osztrák effendiket, majd hétfőn a kihűlt nyomukban reggel átlépni Bulgáriába, onnan pedig már csak egy rutinfeladat legurulni a Fekete-tengerig.
A nyugodt utazás alapja a tervezés. Tamás barátomon eleinte mosolyogtam, majd megértettem, hogy érdemes a határforgalommal számolni: Napon belül is változhat az átkelési idő néhány tíz perctől a több órányi időtartamig.
Nem a reklám helye, a Borderwatcher alkalmazás kiváló eszköz úgy az online információcserére, kamerakép megtekintésére, mint év közbeni rendszeres adatkövetésre, tapasztalatszerzésre.
Kellemes dolog a rohanás helyett időt szánni az út menti látványosságokra - és kifejezetten hasznos a menetrendet a többi utazó elkerüléséhez megtervezni.
Foglalásainkat ennek megfelelően intéztük, remélvén, mintsem tudván, hogy ez egy bevált, éveken át működő modell lesz.
Több megálló, több látnivaló - kevesebb semmittevés
Kezdve azzal, hogy az odautat megszakítjuk egy egész napos megállóval. Az évek óta bevált pomoriei tartózkodásunkat pedig megfelezzük - és az egyik hetet Pomorién, másik hétre pedig - visszatérünk a szeretett Albenára.
Akkor ez merész váltásnak tűnt - hol volt pedig a 2023-as évad mentrendje, amit később fogok elmesélni, és amelyről ekkor még nem tudtunk, csak később fog jó ötletnek tűnni...
Csomagoltunk hát, és a változatos programra készülve változatos arzenált vonultattunk fel - a tengerparttól a hegyi túrákig készülve.
Lassan közeledett, majd elérkezett a Nap - végül a hosszú készülődés végén a visszaszámlálási naptár elérte az origót.
Este pedig bepakolás az autóba - hogy reggel már csak indulni kelljen. Ekkor azonban leszakadt az ég, és ömleni kellett az esőt.
Gond egy szál se - az udvarunkban keresztbe betolattam az előtető alá - ha már egész úton napsütés vár, miért most áznánk meg..?
Hogy miért vezetünk visszaszámlálást? Saint-Exupéry megfogalmazta:
...ha csak úgy, akármikor jössz, sosem fogom tudni, hány órára öltöztessem díszbe a szívemet."
Ha jól emlékszem, 2011 óta minden évben visszaszámolunk.
150 centiméteres szabócentivel kezdtünk, fényképes miniatűr szalaggal folytattuk, majd a fényképek nőttek - évek óta falinaptár special edition segíti a számlálást az időpont kijelölése napjától.
Indultunk mi már 250-ről is...
Eljött hát a nap
Szombatra tettük az elindulás napját, megfontolva a balkáni vonulás előtti elindulást.
Megfigyelés: a német és osztrák dolgozók szombaton kora reggel indulnak el a törökországi, bolgár, romániai, bosnyák, albán úti céljaik felé nagy, főképp prémiummárkájú autóikkal. Günther, Hans, Jürgen és társaik érkeznek az M1-es-M0-M5 tranzitúton Röszke felé - na, mi épp miattuk kerüljük ezt a túlterhelt útvonalat.
Ehelyett a kishatár-átkelők közül választunk a Szerbia felé átlépéshez, ahol jó esetben csak néhány környékbeli magyar és szerb gépkocsi várja, hogy az álmos határszemélyzet átengedje.
Nyolc órára terveztük az indulást, nyolc óra hét perckor ültünk be a kocsiba, hogy megkezdjük tizennyolc napos utazásunkat. Eddig a vasút- és a legtöbb légitársaság is irigykedhetne pontosságunkra.
Figyelve a Borderwatchert és a police.hu határinfóit döntöttünk, és nem rosszul. Kiválasztottuk hát a számunkra megfelelő kishatár-átkelőt.
Figyelve az átkelési adatokat, könnyű belátni, hogy Röszke semmiképp, Tompa bizonyos időszakokban kínál gyors határlépést. Röszkén gyakran 2-3, esetleg több órán át tart az ellenőrzés, érdemes hát az általam emlegetett Ásotthalom, Bácsalmás, Bácsszentgyörgy, Hercegszántó, Kübekháza, Tiszasziget hatosból választani. Ezeken csak személygépkocsival vagy motorkerékpárral, magyar, szerb vagy EU-s útlevéllel lehet átkelni, és nem mellesleg reggel 7-től késő estig vannak nyitva, éjszakai utazóknak emiatt nem alkalmasak.
Valóban, ezek nem az autópálya mentén fekszenek. Ám érdemes mérlegelni, hogy vajon 80 kilométer 70 km/óra sebességgel jelent-e több veszteséget, vagy a határon órákig állva égetni a benzint és az idegeinket...
Ezúttal némileg meglepő módon két sávban vártak kilépésre a felpakolt magyar rendszámú autók - Bulgária, Görögország felé indulva.
A magyar ki- és a szerb beléptetés így is huszonöt perc alatt megvolt.
Úton. Hosszún...
Az utunk sokáig tökéletesen eseménytelen volt, mondhatni, unalmas. Belgrádot kereszteztük, az út nem bonyolult, tulajdonképpen nyílegyenesen vezet a főút a Duna hídján keresztül a szerb fővároson át.
Lassulás a városból kivezető szakaszon, az elkerülő szakasz csomópontjának építésénél tapasztaltunk. Ezután ismét a gázpedál jutott szerephez - egészen Paracsinig, ahol aztán beállt az autópálya. 16 óra 50 perc volt ekkor, amikor a forgalmi sávok egyszer csak állóra dugultak. Negyven perc araszolás, tülekedés - értsd: negyven perc stressz és csúnya beszéd várt ránk. És hogy miért?
A szerb autópályakezelők - valami érthetetlen okból - általában tervezett munkáknál is a sávlezárás ördögtől való eszközéhez nyúlnak a nálunk megszokott sávelhúzásos megoldás helyett.
Eredmény?
Teljes káosz, furakodó autók, a leállósávon önkényesen sávot nyitók, azokat kamionok leszorítók, szóval minden, amire egy hat-nyolc óra vezetés után rohadtul nem vágysz.
Végül a dugó megszűnt
mi pedig folytattuk utunkat a ragyogó napfényben. Még néhány útjavításhoz érkeztünk, de komolyabb dugót nem tapasztaltunk.
A Nis előtti Szófia / Szkopje - Szaloniki útelágazásnál derült ki, hogy az utazók jó része dél felé halad tovább.
Szinte néptelen autópályán suhantunk az esti napfényben, szemből a ragyogóan megvilágított hegyek felé, célunk felé.
Végül este fél nyolckor hajtottunk le az autópályáról Dimitrovgrád - Caribrod nyugati lehajtóján, hogy aztán egy rövid autózás után megérkezzünk az első állomáshoz - A Hotel Happy parkolójába.
Megérkezvén
Először is átvettük szobánkat - ezúttal a külön álló pavilonban található apartmant foglaltuk le, mely szokás szerint tiszta, jól felszerelt volt - emellett külön álló, az árnyékot adó fenyők alatt kellemes terasszal.
Kabócák, madárdal - szuper, várjanak kicsit, előbb igyunk egy sört, és vacsorázzunk...
A Hotel Happy látott minket vendégül, immár szokás szerint. Nem csak a szobák tiszták és kényelmesek, hanem az elhelyezkedése is kiváló, gyönyörű panoráma nyílik Dimitrovgád - Caribrod városára, szemben a hegyoldalban futó autópálya két alagútjára és a közöttük feszülő, szerb nemzeti színekkel kivilágított völgyhídra.
És természetesen ne feledkezzünk meg a nyitható terasszal télen-nyáron kényelmes terasszal ellátott kiváló étteremről, amely étlapján a hagyományos és autentikus balkáni ételek sorát kínálja.
Na, mi ebből válogattunk jó étvággyal, Shopszka salátát, grillezett húsokat és csevapot rendelve - nem megfeledkezve természetesen a csapolt Jelen sörről és a helyi gyümölcsösök terményére, és ezúttal nem lekvárt kértünk.
Vacsora egy váratlan találkozással
Jó kedvvel vacsoráztunk hát, tervezgetve a másnapi kirándulást.
- A Nisava völgybe kellene elmennünk - mondtam - úgysem jártunk arra, amióta elkészült a Nis-Pirot közötti autópályaszakasz...
- Igen, meg ott szemben, a hegyekben is vannak látnivalók - néztünk a Sztara Planina hegyek, és az ottani nemzeti park felé. - Mindjárt itt van a szemközti hegyen egy emlékmű, néhány monasztir...
Eképp beszélgettünk, miközben a szemközti hosszú aszalnál egy családi esemény folyt. Nagy család, szimpatikus, mosolygó emberek, tizenéves gyerekekkel, láthatóan az egyik kislány volt az ünnepelt. Szerb és bolgár szavak szűrődtek át, ami errefelé természetes - a környéken rengeteg bolgár anyanyelvű ember él, akik tartják a kapcsolatot az anyaországi rokonokkal, ezért itt is gyakoriak az esküvők, születésnapok, esetleg diplomaosztó ünnepségek vagy leánybúcsúk - nagy, színes társasággal, balkáni zenével és vidámsággal.
Ezúttal visszafogott, csendesebb ünnepléssel telt az este, és amikor a tizenéves lány az egyik ajándékát kibontotta, felkiáltott: "Nyaklánc" - és az anyukájával magyarul kezdtek beszélni.
Levágtuk hát, hogy itt is magyar szál - és jóízűen eszegettünk tovább.
Felcuccolás és tanácsadás
Vacsora után ideje volt hát felvinni a Szerbiai megállóra összekészített pakkokat - a többi maradt a kocsiban, biztonságos, őrzött a parkoló!
Autónk mellett egy helyi autóból pakolt éppen az imént látott anyuka.
Ekkor már odaléptünk hozzá.
- Jó estét, elnézést, jól hallottuk, hogy magyarul beszéltek az imént..?
Nos, igen, röviden beszélgettünk egyet a nagyon kedves hölggyel. Elmondta, hogy ő magyar, de nem vajdasági, hanem szinte pesti - Szigetszentmiklósról ment férjhez egy szerbiai bolgár férfihoz. Ezért a soknyelvű tarsaság, és igen, gyermekeiket magyar anyanyelvűként nevelik. Ha pedig kirándulni szeretnénk, épp itt jön a férje, ő itt nevelkedett, adjon ő tanácsot.
A bolgár kolléga odalépett hozzánk, Anyu pár szóban elmondta neki mit szeretnénk, ő pedig angolul ajánlott látnivalót:
- Én a Jerma völgyét ajánlanám. Nincs messze, gyönyörű hely. Folyóvölgy, szurdokkal, erdővel. Több monostor is útba ejthető, szuper hely egy egy napos túrára. A Nisava is szép, de az 60 kilométerre van. Ez? Két kilométerre kell balra fordulni, és ott kezdődik. - térképen mutatta a javasolt útvonalat - Én elmennék a Völgy túlsó végéig, a Poganovóig. Ot egy gyönyörű monostort találunk, visszafelé pedig a természeti értékek mellett a Szukovói monostort érdemes megnézni.
Köszönettel vettük
...és megfogadtuk a tanácsot.
Este, a nap zárásakor láttuk, milyen jó döntés is volt a külön apartman kibérlése.
Nyugalom, hallgatjuk, amit a Quimby megénekelt:
"G dúrban zúgják a fákon a kabócák,
hogy láss csodát, láss ezer csodát, "
S bár az autónk most nem nyelte a csíkokat, és nem egy szerpentinen haladt, mi pedig élveztük, hogy "Alattunk a tenger, szemben a nap zuhan" - igen-igen, ültünk, egy nappal a mindennapi munka után egy csodás, nyugodt helyen, hallgatva a természet hangjait, felettünk szikráznak a csillagok.
Holnap pedig barátaink elindulnak, s míg mi kirándulunk, elénk is kerülnek, végül egy nappal előbb érnek a Tengerhez.
- Legalább lesz, aki rakjon a hűtőnkbe sört - vigyorogtam, hiszen ez márt bevált fogadás volt így is-úgy is.
- Csak legyen jó útjuk - néztem a szemközti autópályán egy-egy, Szófia felé suhanó túraboxos autóra...
Holnap kirándulunk!