2018.08.02.
Csütörtök, kora reggel.
Nyaralás... Már tizensokadik napja nincs szükség ébresztőórára, elég a nap sugaraira és a kora reggeltől csivitelő fecskék hangjára figyelni. A tegnap reggeli fényjáték után ma ismét sütött a nap, sugarai könnyedén törtek át a délkeleti fekvésű szobánk függönyeinek résein.
Végül kikászálódtam az ágyból, és kiléptem az erkélyre, élvezve az azúrkék égboltról fényesen ragyogó napfény meleg sugarait. A nap fénye aranyszínű hídként nyúlt a Fekete-tenger végtelenbe vesző horizontján, meg-megcsillanva a kékség hullámain.
- Végre - rogytam le a pille székre nagy nyekkenéssel, ahová kedvesem már odakészítette az illatozó kávét. Természetesen nem a székre, mert az rossz tréfa lett volna így kora reggel, hanem az asztalra. És még nem én nyekkentem, hanem a szék. Ezt az én koromban már lényegesnek érzem megjegyezni.
Egy valami viszont hiányzott, jelezve az idő múlását: baj volt. Tegnap elfogyott a Slanchev Brjag konyakunk, így a reggeli fogmosást nem tudtuk a megszokott módon megejteni. Az idő pedig oly rövid volt a hazaindulásig, hogy úgy döntöttünk, már nincs értelme pótolni a kiürült palackot, még kisebb kiszerelésben sem.
- Nem fogyna már el - vettük tudomásul a számunkra is hihetetlen tényt. Azért tudtunk volna olyat, hogy elfogyjon, de hát mi nem italozni járunk a tengerhez, ugyebár.
- De talán meg tudjuk oldani máshogy - és meg tudtuk oldani...
Reggeli, a megszokott
idén utolsó előtti alkalommal - hiszen már csak két napunk maradt a nyaralásból. Gyorsan szedtünk a svédasztalos kínálatból, egymás után többféle ételt is az asztalunkhoz hordtunk, "még nézni is tereh" (volt). Kényelmesen megreggeliztünk a kiürülő étteremben - a vendégek általában korábbi időpontban rohanták meg a pultokat fogyasztottak, némelyek inkább raboltak, a személyzet pedig a reggeli idő végéig folyamatosan töltötte a tárolókat. Végül megfejtettük ennek okát: a reggeli végeztével, tíz órakor ültek le ők maguk étkezni - nyilván szeretik, ha a teljes szortimentből, főleg a finomabb falatokból válogathatnak.
A képek nem a teljes választékot tükrözik, kolbászt, szalonnát, miegyebet is szedtem, de azt falánk módon megettem...
Miután befejeztük az étkezést, kisétáltunk az épület elé egy cigarettát elszívni. Természetesen csak a kisétálásban vettem ki részemet, a füstölgést meghagytam Terinek. Az időjárás pedig láthatóan a bolondját járatta velünk, hiszen továbbra is zavartalan napsütés várt minket a grandiózus Zsivkov-barokk épület előtt.
S miután az időjárás végre igazi strandidőnek nézett ki, úgy döntöttünk, hogy a mára tervezett gyalogtúránk helyett
Irány a strand!
S ha irány a strand, s annak rendje-módja szerint Szergóék sátránál jelentkeztünk, ahol Snejana hangos jónapottal köszöntött minket, én pedig vigyorogva "dobro utro"-val jó reggelt kívántam neki.
- Reggel..??? 11 óra van! Mi reggel kezdünk, de ti csak most jöttök! - nevetett.
- Hát jó, nekünk ez még reggel... Egy napernyőt szeretnénk, meg két reggeli levest, Shumensko-t - vettem ki az üvegeket a hűtőből.
- És még... Khm... Szergónak szokott lenni rakiája... - mondtam.
- Van, igen - mosolygott Sneji - saját.
- Kétszer fél decit fogkrémet kérnék - mondtam neki.
- Rendben! - azzal fogott két műanyag poharat, és hát töltött. Maradjunk annyiban, hogy a zárjegyen kívül hiteles mérce sem volt jó háziasszonyunk kezében, de a bolgár vendégszeretet vezette szemmértékkel megmérte a kitöltött italokat.
Fogmosás!
- rendhagyó módon a strandon, és lehet, hogy a meleg miatti hőtágulás okán dudorodott annyira a féldeci felszíne... Egyébként íze alapján inkább vodka volt, mint gyümölcspárlat, de az egészség védelme a legfontosabb! A mai mottót egy pólón láttam, a kérdés jogos. Mi a TE szupererőd..?
Az időjárás változása a két képen látható, nézzük csak a tegnapi és a mai tengerparti képek közötti eltérést... Az előtérben lévő látcsövek ne zavarjanak meg minket...
Strand, napfény víz
- nagyjából ebben a háromszögben mozogtunk.
És közben megéreztem. Azt a visszatérő érzést, amint azt az előző évben fogalmaztam meg. Hogy egy-két nappal a hazaindulás előtt rámtör az érzés - hiszen még nem láttam mindent! Ahogy kissrácként már az érkezésünk estéjén elindultam felfedezni, most ez a nyaralás végére csúszott - de el nem múlt.
Fogtam hát magam és a fényképezőgépemet, és elindultam arra, amerre már oly sokszor jártam, de mégis, minden évben más és más meglepetést tartogat.
Ragyogó napsütés, kék tenger, remek fényviszonyok.
Fény és árnyék
Bizony, az optika - de a szívemnek-lelkem számára is.
Fény...
A parton épült új és gyönyörűen felújított szállodák - nyilvánvalóan minden igényt kielégítenek. A part tiszta, talán tisztább is, mint a korábbi években. A Kék Zászló is ezt jelzi...
Árnyék a ragyogó napfényben...
Kicsit odább a két móló... A 2016-ban - 2 éve - felújított újabb stég fémszerkezetét csámcsogva eszi a tengervíz - a majdnem profi módon elvégzett felújítás során a régi vázra felerősített felépítmény anyaga is rozsdásodik. Érdemes a képeket összevetni, milyen munkát végzett az oxigén két év alatt... A parti vége egyszerű csonkban végződik, a deszkák eltűntek. A régi móló, gyermekkorom akkor még egyetlen stége pedig összeomlóban. A vasszerkezet meggyengülve, kuszán, a hullámveréssel még éppen dacolva áll a tengerben. Nem kérdés, egyszer arra érünk oda, hogy nincsen egyik sem.
Kicsit továbbhaladva az egykori halászcsárda, a Ribarska Hizha, azaz Nomad Beach club. Nyitva, igen, de valami hiányzik. Nagyon. Az étteremben, ahová a korábbi években előre kellett asztal foglalni, alig ül egy-két vendég.
Szemben, az út túloldalán a látvány még szomorúbb. Albena egyik jelképét, az Arabella hajót szokatlanul nagy csend veszi körül. Az ablakok lefüggönyözve, közelebb lépve látszik, hogy a bejáratot a gaz veri fel.
- Ez bezárt - állapítom meg némi éleslátással... Felmentem a lépcsőn a bejáratig, és szívfacsaró látvány tárult elém. A hajó láthatóan előző év óta zárva volt, mint egy partra vetett cet, hatalmas teste megroggyanva várta sorsa jobbra fordulását - vagy beteljesülését.
Mellette a tábla évek óta jelzik: "Albena vége". Most kicsit más értelemben pillantottam oda.
Érdemes a képekért ide kattintani... Vagy nem..?
De egy haszna mégis volt a látogatásomnak: 44 éve ismerem az Arabella hajót, és mindig úgy tudtam, hogy eleve parton épült attrakcióként. Nos, most megtudtam, hogy nem - 1972-es szárazra telepítése előtt valódi kereskedelmi hajóként szolgált a Fekete-tengeren. Ez még jobban megindított, de hogy mi fog történni októberben, ekkor még nem tudhattam.
Elindultam vissza a fény felé. Albena központja felé. Albena all-inclusive szállodái felé. Ennyi elég volt a hanyatlás képeiből.
Miközben a régi Albena törzsvendégeinek, dolgozóinak, sőt, a még élő építőiknek ikonikus és valóban egykor lenyűgöző és egyedi helyei vendégek híján haldokolnak, nőnek ki a szebbnél szebb, ám a világ bármely pontján elérhető, nem mellesleg méregdrága szállodák - allinkluzív és exkluzív éttermekkel, medencékkel, Albenát fokozatosan a Fekete-tenger gyöngyéből egy tucat-üdülőhellyé degradálva. A közönség pedig, az egykor soknemzetiségű, a bolgár folklórt és konyhát, a bolgár embereket szerető volt szocialista táborbeliek mellett angol, holland, brit, finn, norvég vendégek átadták helyüket. Ők elmaradtak az utóbbi években, és átvették helyüket az Újaknak. All-inclusive bulémiás oroszoknak, akik egyetlen sztotinkát sem hajlandók költeni az ellátásukon kívül, akik miatt éttermekre ki kellett írni, hogy "a szállodai ellátás NEM érvényes" - mert beülnek, fogyasztanak, majd fizetni nem akartak, mondván, "ólinkluzív vendégek vagyunk". És jöttek még újgazdag hájfejű mercisek, B-vel kezdődő rendszámú autókkal - nem, nem belgák... - akik úgy fogyasztanak, mint az oroszok, de róluk jobb nem is beszélni.
Visszafelé megcsodálhattam a Paradise Blue építése óta valódi parkká érett környékét - szép, de... Én a Dorostort szerettem, a szocreál belsőjével, a furmányos takinénivel, Balabanov úrral, és a szuper barátságos személyzettel. És örülök, hogy ott voltunk, és még láthattuk. Ezt a szép modern izét meg Hajdúszoboszlótól a Maldív-szigetekig bárhol megkaphatjuk - és már nem drágábban, mint itt.
Kis sétámat és nagy időutazásomat a Bazárnál zártam le, ahol bizony már két éve felröppent a modernizálás híre - és errefelé a modernizálás újabban buldózerekkel érkezik.
Nos, ennyi séta után
megéheztem, és ideje volt visszatérni
a napágyainkhoz, ahol kedves nejem úgy vélte, ideje pár falatot enni van. Én pedig nem tiltakoztam. Hogy is tettem volna?
A tegnapi ebédünk sikerén felbuzdulva a "Győztes csapaton ne változtass" elvet követtük, és a La Bomba saláta kínálatát vettük szemünk és szánk ügyébe.
A korábban látottak most is igazak voltak: az étlapon lévő látványfotók mellett a kihozott ételek simán megállták a helyüket - nem véletlen a visszatérő jellegünk...
Aztán a kihozott, a hidegtől párás poharakon játszó optikai illúziót csodáltam meg - ahogy szoktam, majd kortyoltam bele a kitűnő italba - ahogy az úgynevezett "menők" szokták.
De hát... Forróság, gyöngyöző, párás csapolt sör...
Mi mást tehet az ember?
Egészségünkre!
Strandolás újra
Nem tudom, ki hogy van vele, de igen jó dolog, a fürdéssel-úszással, víz alatti felvételekkel, majd a napon szárítkozással együtt, heverve a napágyon, félálomban hallgatva a sirályok vijjogását aláfestő tengerzúgást.
Amikor a nap eléri az Albenát a szárazföldtől elválasztó Hegyet, és az árnyék rákúszik a plázsra - akkor szoktunk tábort bontani, összecsomagolni holmijainkat, és elindulni vissza szállásunk felé.
Kellemes lazsálással egybekötött lassú készülődés, mely közben az épp nem a fürdőszobában magát üdévé és illatossá varázsoló fél az erkélyen üldögélve gyönyörködhet a tenger és Albena meg nem unható látványában.
Miközben az évek óta kedvelt kérdésen - de hol vacsorázzunk ma - gondolkodunk, szemem elé idézve minden étterem jellegzetes fogásait, fontolgatva, melyik lenne ma a kedvünkre való, belénk hasít a nyugtalanító gondolat, mely szertefoszlatja a képzeletbeli gasztrotúrát.
- Basszus, már csak két esténk maradt...
Így hát aszerint kell választani, hol nem voltunk még idén nyáron.
Eszerint ma este az Öreg Házra esett a választás.
Még egy kicsit csodáltam a lemenő nap fényében narancs- majd rózsaszínen át indigóvá sötétülő égbolt alatt az esti fényekbe öltöző-rejtőző Albena és az ezúttal olvadt bronzként lassan hullámzó (most sem) Fekete-tenger látványát, miközben beszívtam a tengeri szél hozta sós illatot, melybe grillfűszerek és sültek jellegzetes illata vegyült.
- Na, asszem' ideje indulni... - mondtam.
Old house - azaz Stari Kashta
Remek hely, nehéz vele mellényúlni.
Ezúttal sem csalódtunk.
A bőséges, és még Bulgária legdrágább reszortján is megfizethető árakon kínáló étlapról a kihagyhatatlan levesekkel indítottunk - kedvesem a tyúkhúslevest választotta, én a jól bevált paradicsomlevest preferáltam, majd grilltálat rendeltünk fokhagymás pitával.
A sülteket régi ismerősünk, Jivko készítette el egy mobil tűzhelyen mintegy látványkonyhát csinálva a kis étteremben. Jobb, ha a konyha látvány, mintha halvány lenne - sommáztam magamban, és nekiláttam a vacsorának, mielőtt valaki megijedne hogy csak fényképeztem... Fogyasztottam is, amint az látható, és most nem a fényképekre gondolok...
Élő zene, jó ételek és italok, hozzá kedves, egy-két szót még magyarul tudó személyzet. Derű, hozzáértés és minőség...
Jivko, Jim, és korábban Milko - mint tudjuk, már a '70-es években itt boldogították honfitársainkat - könnyen lehet, hogy még engem is. Csak akkor mindannyian máshogy néztünk ki.
- Lehet, hogy voltam itt '77-ben - mondtam nekik egyszer -, nem emlékeztek rám, úgy ekkora lehettem... - mutattam úgy derékmagasságban, és nevettünk.
Persze, akkoriban százezrek keltek útra, hogy a bolgár tengerparton élvezzék a nyarat, és boldog vagyok, hogy apámék is ezt tették - velem.
Ideje volt hát visszatérni
egy kis séta végén a Dobrudja egykori luxusába.
Aki már tartott velem virtuális túráinkon, tudja, hogy nem érhet véget a nap az utolsó esemény nélkül.
Ez pedig - az erkélyjelenet.
Lehet, közhelyesen hangzik, de... Aki járt már ott, az érti.
Leülsz... Töltesz egy sört... Nem, nem is a sörivás kedvéért, hanem hogy... Ki figyel ilyenkor a sörre..?
A vendéglátóhelyek bezártak, az emberek elcsendesednek, ilyenkor hallani...
Szemben a Tenger.
Ilyenkor szól hozzánk.
Hullámzik, sóhajt... Távolban hajók fényei ringanak a horizonton. A hold immáron fogyó korongja világít szemben, ezúttal ezüsthidat húzva a nyugodt, fekete (mégiscsak!) felszínre. A szél már meg se mozdul. Mintha megállt volna, mintha az idő is megállt volna. Bárcsak...
- Holnap.. Holnap az utolsó nap.
- Nem baj, holnap még a teljes napot ki fogjuk élvezni - nyugtatott kedves nejem.
Na, igen...
(Folytatjuk)